Urząd Gminy Koszęcin
A- A A+ kontrast normalny kontrast wysoki kontrast kontrast

Najnowsze wiadomości

2014-09-30 07:53:24

HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH

HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH Z PRZED POSESJI NA TERENIE GMINY KOSZĘCIN Prosimy o wystawienie w tych dniach odpadów wielkogabarytowych przed posesję przed godziną 8:00 lub poprzedniego dnia, w widocznym miejscu. Miejscowość Data Koszęcin 20 październik 2014 r. Rusinowice, Piłka 23 październik 2014 r. Strzebiń, Prądy, Łazy 27 październik 2014 r. Bukowiec, Brusiek 30 październik 2014 r. Cieszowa, Wierzbie 3 listopad 2014 r. Sadów 4 listopad 2014 r. ..
2014-09-29 13:15:34

Przegłosowano kwestię ulg w opłatach za wywóz śmieci

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Koszęcin jednomyślnie podjęto uchwałę o obniżeniu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Gminie Koszęcin. Pomimo, że radni podeszli do tematu bardzo entuzjastycznie, na ostateczna decyzję w tej sprawie trzeba będzie jeszcze poczekać. Ostatnie słowo w tej kwestii należy bowiem do Urzędu Wojewódzkiego. W takiej sytuacji prawomocnej decyzji możemy spodziewać się dopiero na przełomie listopada i grudnia tego roku. Uchwała w myśl której część rodzin zostałaby uprzywilejowana do wnoszenia niższych opłat za wywóz śmieci traktowana jest jako samorządowa odpowiedz na rządową Kartę Dużej Rodziny. Zgodnie z podjętą uchwałą, do uiszczania niższych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, uprawnieni byliby właściciele nieruchomości zamieszkałych przez osoby, których dochód nie przekracza kryterium dochodowego określonego w art. 8 ustawy o pomocy społecznej. Takim osobom przyznana będzie 50% zniżka. Kolejna grupą kwalifikująca się do zaniżenia opłat są właściciele nieruchomości zamieszkiwanych przez więcej niż 5 osób, gdzie szósta i kolejne osoby zamieszkałe zostaną zwolnione z opłat. Jeżeli ustawa zostanie zatwierdzona na ulgę załapią się także, a może przede wszystkim, rodziny wielodzietne. W tym wypadku, gdy ktoś posiada więcej niż dwójkę dzieci do 19 roku życia, to trzecie oraz każde kolejne dziecko zostanie zupełnie zwolnione z opłat za wywóz śmieci. W sytuacji gdy rodzina będzie spełniać kilka z powyższych kryteriów równocześnie, wybierane będzie dla niej jedno, najkorzystniejsze rozwiązanie. Wtedy wraz z decyzją o przyznaniu takowej ulgi, uprawniona rodzina będzie musiała zmienić swoją deklarację.
2014-09-25 09:19:53

Jubileuszowy Turniej Szachowy

W minioną niedzielę w rusinowickim Domu Spotkań Wiejskich odbył się jubileuszowy, bo już piąty, turniej szachowy o Puchar Wójta Gminy Koszęcin. Jak co roku do wspólnej gry zaprosił pomysłodawca turnieju – Jarek Pietrucha. Podobnie jak w latach ubiegłych w organizacji pomógł mu Urząd Gminy Koszęcin, Sołectwo Rusinowice oraz Integracyjny Klub Szachowy „Tęcza” z Tarnowskich Gór. Tym razem do królewskiej gry stanęło aż 36 zawodników. Rozgrywki odbywały się w tzw. systemie szwajcarskim na dystansie 9 rund. Pomimo dużych różnic w wieku graczy, poziom rozgrywek był niezwykle wyrównany. Ostatecznie po stoczeniu szachowej batalii, Puchar Wójta Gminy Koszęcin zdobył mistrz międzynarodowy Aleksander Hydiuk z KSZ Skoczek Czerwionka-Leszczyny. Najlepszym zawodnikiem Gminy Koszęcin został Jan Nowakowski. Patronat Honorowy nad turniejem objęła Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Barbara Dziuk, fundatorka pucharu FAIR PLAY, który z jej rąk otrzymał Adam Jonczyk z Koszęcina. Z roku na rok organizowany w Rusinowicach Turniej Szachowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem, przyciągając graczy także spoza naszej gminy. Być może grono fanów tej trudnej, ale i fascynującej gry logicznej, powiększy się jeszcze bardziej, z momentem otwarcia sekcji szachowej przy rusinowickim Domu Spotkań Wiejskich. Zachęcamy do zapisów. Wójt Gminy Koszęcin pragnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Jubileuszowego Turnieju Szachowego w Rusinowicach, przede wszystkim radnym Pawłowi Kandza i Henrykowi Kurzac, pani sołtys Jolancie Fortuńskiej, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Gabrieli Piguła, a przede wszystkim głównemu inicjatorowi przedsięwzięcia Jarkowi Pietrucha.
2014-09-19 19:08:11

Protest przeciwko wysypisku śmieci

17 września pod wysypiskiem śmieci w Sadowie należącym do firmy A.S.A z Zabrza zebrały się tłumy. Mieszkańcy Sadowa na czele z sołtysem Pawłem Przybyłą, wójtem Grzegorzem Ziają oraz przewodniczącym Michałem Aniołem wszczęli protest przeciwko funkcjonowaniu wysypiska śmieci. Dołączył do nich wicewojewoda śląski Andrzej Pilot oraz przedstawicielki Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Wszyscy zebrani byli zgodni – wysypisko powinno zaprzestać działalności. Pomysł z wysypiskiem śmieci nie podobał się mieszkańcom Sadowa właściwie od momentu, kiedy powstało z końcem 2005 roku. To oczywiste, że nikt nie chce mieć w sąsiedztwie składowiska odpadów. Jednak prawdziwe problemy zaczęły się w chwili przejęcia wysypiska przez firmę A.S.A. Odkąd to oni stali się właścicielami niechcianego składowiska, wydobywający się z niego zapach stał się naprawdę nie do zniesienia. Zresztą nie tylko dla mieszkańców Sadowa ale także sąsiednich miejscowości – Wierzbia i Harbułtowic. Ludziom zamieszkującym te tereny, chemiczny fetor dobiegający ze składowiska odpadów, nie pozwala normalnie funkcjonować. Ale to nie o sam smród tak się martwią, bardziej przeraża ich skład wypuszczanych z wysypiska gazów podfoliowych, które od lat podtruwają mieszkańców okolic wysypiska, co powoli odbija się na ich zdrowiu fizycznym. Dlaczego wysypisko jeszcze istniej? Trudno orzec. Pomimo, że częste kontrole wykazały szereg uchybień, a pod petycją o zlikwidowanie wysypiska podpisało się ponad 800 osób, marszałek przedłużył firmie A.S.A. pozwolenie na działalność do 2017 roku. Lata przysłowiowej „walki z wiatrakami” wpędzają mieszkańców Sadowa i okolic w bezradność. Bezradny jest także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który pomimo mnóstwa wykrytych uchybień niewiele może zrobić. Śląska Wojewódzka Inspektor Ochrony Środowiska Anna Wrześniak, która pojawiła się na środowym proteście osobiście, tłumaczyła wzburzonym mieszkańcom, że organem decyzyjnym w tej sprawie jest marszałek województwa, do którego należy podjęcie decyzji o ewentualnym zamknięciu wysypiska. Przedstawiciele organów wojewódzkich robią wszystko by przekonać go do takiej decyzji. Tymczasem WIOŚ może jedynie nadać firmie A.S.A grzywnę, co zabawne, nie wyższą niż 500 zł, bo taki jest jej maksymalny próg. Jednak jak zapewnia pani inspektor, sprawa jest w toku, a WIOŚ dopilnuje, żeby wszystkie wykryte błędy zostały naprawione. Co ciekawe firma A.S.A nie przyznaje się do uchybień, twierdząc, że wszystko jest w porządku. W tej sprawie istnieje wiele paradoksów. Czy ostre słowa, które gęsto padały z ust protestujących, przyczynią się do rozwiązania problemu? Z pewnością wspólne podniesienie głosu w sprawie, okazanie emocji i obaw nie zaszkodzi. Być może sprawie pomoże też nagłośnienie jej w telewizji, która także pojawiła się na proteście. Ostatecznie jednak stronom pozostaje czekać na decyzję marszałka.
2014-09-18 13:03:45

Mieli najdłuższy korowód w gminie

Gdyby w Gminie Koszęcin zorganizować konkurs na najdłuższy korowód dożynkowy, Sadów byłby niekwestionowanym zwycięzcą. Jak co roku, wszyscy tamtejsi rolnicy z dumą zaprezentowali swoje nietuzinkowo przystrojone maszyny, przemierzając korowodem całą miejscowość. 14 września Sołectwo Sadów zakończyło sezon dożynkowy w nasze gminie. Podobnie jak co roku, obchody dożynek rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w Kościele p.w. Świętego Józefa, skąd do Oberży pod Orzechem wyruszył barwny korowód dożynkowy w eskorcie straży pożarnej i policji. Tegoroczne dożynki Sołectwa Sadów były o tyle wyjątkowe, że poza przedstawicielami naszych lokalnych władz samorządowych, wzięli w nich udział także wicestarosta lubliniecki Tadeusz Konina oraz wicewojewoda śląski Andrzej Pilot. „Choć uczestniczę w wielu dożynkach, dawno nie widziałem tak barwnego, licznego i dobrze zorganizowanego korowodu, za co chciałbym pogratulować organizatorom. To wspaniałe, że tutaj wciąż kultywuje się tą piękną tradycję. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na świętowanie. Za to, że jest co świętować trzeba podziękować rolnikom, bo to dzięki ich pracy mamy ten chleb, i jak mawiała moja babcia - oby go nigdy nie zabrakło” – przemawiam wicewojewoda Andrzej Pilot. Na zakończenie części oficjalnej, starości dożynkowi – Joanna i Dariusz Fuchs przekazali na ręce wójta chleb dożynkowy. Program artystyczny otwarł występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sadowie, które wykazały się wiedzą o żniwach i przypomniały wszystkim tradycje z nimi związane. Później koncert dał zespół ludowy Girlanda z Pisku, a następnie widownia mogła podziwiać energetyzujący i wręcz akrobatyczny pokaz rock&roll’a w wykonaniu zespołu Rock Time z Kalet. Publiczność zachęcona pokazem tanecznym chętnie bawiła się wraz z kolejnymi gwiazdami programu: zespołem Duo Bayer’s oraz Claudią i Kasią Chwołka, a zabawa taneczna trwała do późnych godzin nocnych. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach festynu dożynkowego, których przez wiele godzin zabawiał sprawdzony animator Miron. (KI)
2014-09-12 11:12:24

Dożynek ciąg dalszy

W ubiegły weekend Dożynki świętowały kolejne sołectwa Gminy Koszęcin. Dożynkowym chlebem, symbolem obfitych plonów, dzielono się w Cieszowej, Rusinowicach oraz Koszęcinie.Bawili się do rana 6. września w Cieszowej, podobnie jak wszędzie, obchody Święta plonów rozpoczęły się od uroczystej mszy Dożynkowej w Kościele pw. Św. Marcina. Następnie pochód składający się z rolników i zaproszonych gości, w tym przedstawicieli samorządu, udał się do budynku OSP, gdzie na ręce wójta Grzegorza Ziai, sołtys wsi Dorota Strzoda przekazała chleb dożynkowy. Po przemówieniach przyszedł czas hucznego świętowania tegorocznych zbiorów. Zabawa z DJ\'em trwała niemal do białego rana. Korowód po raz pierwszy 7 września w Rusinowicach jak co roku odbyła się Msza Św. Dożynkowa, której przewodniczył ks. bp Jan Wieczorek. Po Mszy Św. po raz pierwszy odbył się przemarsz kolorowego korowodu dożynkowego, zorganizowany po długich latach z inicjatywy rusinowickich rolników. Korowód przeszedł od kościoła pięknie przystrojonymi ulicami Lompy, Piaskową i 1 Maja pod restaurację Relax i tam zakończył swój pochód. Koszęcin będzie miał co wspominać Również 7. września do obchodów dożynek przystąpił Koszęcin. Wpierw tradycyjnie odbyła się Msza Św. w Kościele Trójcy Świętej, następnie pochód rolników i delegacji z organizacji gminnych przemaszerował do Leśnej Doliny (teren przy GOSiR w Koszęcinie), gdzie rozpoczęła się część właściwa święta. Na ręce wójta Grzegorza Ziai chleb dożynkowy przekazali starości dożynkowi – Leon i Anna Kandzia. Program artystyczny otwarły występy sekcji tanecznych z domów kultury w Strzebiniu i Koszęcinie: Miraż, Prima Sort i AHA. Następnie do wspólnej zabawy uczestników dożynek zaprosił zespół Folk Express, prezentujący największe hity śląskiej muzyki w ciekawych aranżacjach. Pomimo bardzo dużej publiki, zespół miał trudności z wyciągnięciem ludzi na parkiet. Za przykład posłużyli więc przedstawiciele Urzędu Gminy, w tym wójt z żoną, którzy musieli sporo się natańczyć nim publika zdecydowała się wyjść wraz z nimi na parkiet. Kolejny punkt programu był zdecydowanym hitem. Dla koszęcińskiej publiczności wystąpił wielokrotnie nagradzany kabaret „Dno” z Dąbrowy Górniczej. Cięty żart i fenomenalne kostiumy rozbawiły wszystkich bez wyjątku. O swojski klimat imprezy postarało się Stowarzyszenie Odnowy Wsi „Nasz Koszęcin”. Zorganizowali oni ciekawe konkursy np. na krojenie chleba, najdłuższą obierkę z jabłka, bieg z workiem ziemniaków czy toczenie snopków siana. Zadbali także o nagrody takie jak jajka, ziemniaki czy tuje. Ponadto wraz z Urzędem Gminy prowadzili stoiska z jedzeniem domowej roboty. Za jedyne „co łaska” wszyscy mogli częstować się swojskim chlebem ze smalcem, krupniokami, żurkiem czy też tzw. skurzokami z masłem i solą. Pomiędzy kolejnym punktami programu leśnik Czesław Tyrol zaprosił dzieci do poznania zwierząt i ptactwa leśnego, których przedstawił całą kolekcję. Dzieci były zachwycone. Wieczorem zabawę taneczną poprowadził zespół Medley, a po ich występie odbył się pokaz tancerzy ognia zatytułowany „Magia Ognia”, który powalił publiczność na kolana.
2014-09-11 12:10:24

Lubliniecka Policja otrzymała nowy sztandar

W piątek 5 września 2014 roku odbyła się uroczystość nadania sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu. To jedna z najważniejszych uroczystości dla jednostki policji. Nadanie Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu sztandaru jest znakiem uosabiającym Rzeczpospolitą Polską, symbolem najwyższych wartości, sławy i tradycji oraz wierności, honoru i dumy, których Ojczyzna wymaga od funkcjonariuszy Policji. To także ważny symbol wielkiego uznania wzorowej służby oraz wyraz zaufania społeczeństwa tym, którzy często z narażeniem życia dbają o bezpieczeństwo na terenie całego powiatu. Wygląd sztandaru jest jednakowy dla wszystkich sztandarów policyjnych, a jedyne różnice to nazwa danej jednostki Policji oraz herb właściwego samorządu terytorialnego. Uczestnikami piątkowej ceremonii byli: Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski, Pierwszy Wicewojewoda – Andrzej Pilot, Śląski Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Jarosz, pan Joachim Smyła - Starosta Lubliniecki, Burmistrzowie miast Lublińca i Woźnik, wójtowie powiatu lublinieckiego w tym Grzegorz Ziaja, zaproszeni goście oraz mieszkańcy ziemi lublinieckiej. Uroczystości zainaugurowała msza święta odprawiona przez Biskupa Diecezji Gliwickiej Księdza Jana Kopca w Kościele św. Stanisława Kostki w Lublińcu. Po mszy, wszyscy w niej uczestniczący w asyście Kompanii Honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu oraz Orkiestry KWP w Katowicach, przemaszerowali ulicami miasta do centrum. Na rynku odbył się ceremoniał wbicia gwoździ honorowych i gwoździ pamiątkowych w drzewiec sztandaru lublinieckiej policji, którego dokonali przedstawiciele kierownictwa policji oraz wszyscy zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych. Przed oficjalnym przekazaniem sztandar został poświęcił przez Biskupa Jan Kopca. W dowód uznania za wzorową służbę lublinieckich funkcjonariuszy, Starosta Lubliniecki przekazał także komendantowi kluczyki do nowego radiowozu marki Opel Astra, którego zakup możliwy był dzięki środkom finansowym przekazanym przez władze gmin powiatu lublinieckiego. Oficjalna część uroczystości zwieńczył krótki koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz uroczysta defilada ulicami miasta. Następnie świętujący policjanci przenieśli się na mniej oficjalną część imprezy do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.
2014-09-11 11:42:01

Przywołaliśmy ducha Sienkiewicza

6 września ruszyła trzecia już edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Gmina Koszęcin nie pozostała bierna na zaproszenie do udziału w wydarzeniu, a wersety Ogniem i Mieczem, Potopu i Pana Wołodyjowskiego rozbrzmiały aż z trzech miejsc. Do tej pory aktywnym udziałem w akcji mógł się poszczycić jedynie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który także w tym roku podjął sienkiewiczowskie wyzwanie. Dzięki odbywającemu się w tym samym czasie XXVII Międzynarodowemu Studenckiemu Festiwalowi Folklorystycznemu, podczas odczytu Trylogii nie zabrakło egzotyki. Ci którzy zdecydowali się wziąć udział w akcji właśnie tam, mogli usłyszeć twórczość Sienkiewicza w niemal wszystkich językach świata. Do publicznego odczytu fragmentów Trylogii zachęciła także animatorka Katarzyna Mańko, autorka projektu „Koszęcin i jego mieszkańcy”. Pomysłowo, bo na ulicy Sienkiewicza w Koszęcinie, poczytać mógł każdy kto znalazł w sobie odrobinę odwagi. A przy okazji podziwiać wyroby rękodzielnicze naszych rodzimych artystów. Czytaj więcej >>TUTAJ<< Akcja Narodowe Czytanie po raz pierwszy zagościła także w rusinowickim Domu Spotkań Wiejskich, a to dzięki inicjatywie Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Gabrieli Piguła. W publicznym odczycie dzieł Sienkiewicza wzięli udział przedstawiciele naszego samorządu – wójt Grzegorz Ziaja, radna Gabriela Helisz oraz radny Jan Macioszek, a także odważni przedstawiciele młodego pokolenia: Magdalena Fabian, Oktawia Sowa i Aleks Wojtkowiak. Jak czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta „Podstawowym celem akcji Narodowe Czytanie jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości” i dalej „Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach.” Chociaż Narodowe Czytanie jeszcze nie cieszy się u nas dużą popularnością, z czasem podejmowanie kolejnych inicjatyw promujących rodzimą literaturę na pewno przyniesie zamierzony efekt. Tymczasem zapraszamy Państwa już na przyszły rok, kiedy to czytać będziemy „Lalkę” Bolesława Prusa. (KI)
2014-09-07 23:00:00

Z przyjemnością informujemy, iż Gmina Koszęcin uzyskała dofinansowanie na realizację projektu pn.: „Edukacja szansą dla dzieci z Gminy Koszęcin”

Projekt wdrażany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany będzie w przedziale czasowym od września 2014 do czerwca 2015r. Cel główny projektu stanowi podniesienie jakości procesu kształcenia w 2 szkołach podstawowych na terenie Gminy Koszęcin: Szkole Podstawowej w Sadowie i Szkole Podstawowej w Rusinowicach poprzez wdrożenie programów rozwojowych ukierunkowanych na wzrost osiągnięć uczniów oraz rozwój kompetencji kluczowych. W ramach realizowanych zajęć uczniom przekazywane będą niestereotypowe treści kierowane do obu płci ,mające na celu uczyć postawy szacunku wobec siebie oraz budowania świadomości uczniów o niezależności własnych wyborów, bez względu na społeczne oczekiwania. Projekt zakłada realizację następujących bezpłatnych zajęć dodatkowych : Zajęcia teatralne Zajęcia dziennikarskie Zajęcia polonistyczne Zajęcia wyrównawcze z języka polskiego Zajęcia rozwijające z języka angielskiego Zajęcia rozwijające zdolności matematyczne Zajęcia wyrównawcze z matematyki Zajęcia taneczne Zajęcia plastyczne Koło regionalne Kółko przyrodnicze połączone z zajęciami terenowymi Zajęcia przyrodnicze Zajęcia historyczne Zajęcia aktorskie pt.: \"Teatr w szkole\" Zajęcia sportowe oraz realizację następujących wyjazdów edukacyjnych: - Wycieczka edukacyjna do Centrum Edukacji Leśno –Przyrodniczej - Nadleśnictwo Zawadzkie - Wycieczka edukacyjna do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd - Wycieczka edukacyjna do Ogrodu Śląskiego w Świerklańcu - Wycieczka edukacyjna do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie - Wycieczka edukacyjna do Ośrodka Kultury i Edukacji Regionalnej w Koszęcinie - Wycieczka edukacyjna do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Dodatkowo szkoły zostaną wyposażone w nowoczesne pomoce i materiały dydaktyczne.

Losowa galeria zdjęciowa

Mapa strony