Urząd Gminy Koszęcin
A- A A+ kontrast normalny kontrast wysoki kontrast kontrast

Najnowsze wiadomości

2014-06-20 14:25:24

290 lat Trójcy Świętej

W ubiegłą niedzielę w parafii Trójcy Świętej odbył się odpust. Uroczystość parafialna skłoniła do refleksji nad istnieniem kościoła oraz jego długą, piękną i momentami burzliwą historią. Jego powstanie datuje się na 1724 rok i w tej postaci, widzimy go do dziś. 290 lat istnienia kościoła Informator Parafialny Trójcy Świętej opisuje następująco: „Dlaczego? Co stało się w tym miejscu przed setkami lat? Czemu postawiono kościół w najgorszym możliwym miejscu? W dolinie, nad brzegiem stawu, parę kroków od przepływającej rzeczki? W miejscu pełnym wilgoci, bagien i na odludziu? Co chciano upamiętnić? Jaką łaskę Boga chciano wychwalić? Czy objawienie się Trójcy Świętej w postaci trójki małych dzieci, bawiących się na leśnej polanie, było wystarczające? Czy powodem były wizje pielgrzymów, słyszane pomiędzy drzewami śpiewy i bicie dzwonów? Czy cudowne uzdrowienia zwierząt i ludzi sprawiły, że powstała tu świątynia? Nie wiemy. I być może nigdy się nie dowiemy. Być może miało tu miejsce coś bardzo ważnego i doniosłego, co jednak wywietrzało z ludzkiej pamięci. Na pewno jednak tak poruszyło ludzka wiarę, że właśnie tu w tym miejscu, zbudowano kościół, do którego przez wieki pielgrzymowały tysiące ludzi z podziękowaniami i prośbami. Początki tej świątyni giną w mrokach historii. Dziś dziękujemy Bogu w Trójcy Jedynemu za 290 lat jej istnienia. Ale wiemy, że przed nią był o wiele starszy kościół. A przedtem jeszcze jeden. Dlaczego więc przed wiekami, postawiono ten kościół? Po to, byśmy dziś mogli się nim nacieszyć. Byśmy nie musieli się nigdzie błąkać, szukając nie wiadomo czego. Byśmy wiedzieli, że w tym miejscu znajdziemy Prawdziwe Obecnego Boga. I mogli skorzystać z tej niepojętej dla nas miłości, którą obdarza Trójca Święta. To miejsce spotkania Boga i człowieka”
2014-06-18 10:22:40

Z życia UTW…

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku śpiewająco zaliczyli kolejny już rok swojej edukacji. Ważnym jej elementem są liczne i różnorodne wycieczki i wyjazdy edukacyjne, w czasie których poznajemy bliższe i dalsze okolice naszego kraju, a także ciekawe miejsca za granicą. I tak w minionym roku zwiedziliśmy: 1. Nikiszowiec i Giszowiec oraz Zamek w Będzinie2. Kraków i Kopalnię Soli w Wieliczce3. Bukowinę i Białkę Tatrzańską z basenami termalnymi oraz Zakopane i Zamek w Tenczynie (wycieczka dwudniowa)4. Budapeszt i Esztergom na Węgrzech (wycieczka trzydniowa)5. Cieszyn oraz Karwinę z Zamkiem Frysztat w Czechach Są to zawsze wycieczki z przewodnikiem i bogatym programem, nieraz dość forsowne, jak na trzeci wiek, ale dostarczające wszechstronnej wiedzy i wielu wrażeń. A interesujących miejsc wokół nas nie brakuje, i często potwierdza się przysłowie „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie.” Oczywiście, nie o studentach UTW ta mowa, bo są to wytrawni i ciekawi świata podróżnicy, zawsze chętni do zwiedzania. Oprócz wyjazdów krajoznawczo – turystycznych zorganizowaliśmy trzy wyjazdy na interesujące koncerty do Filharmonii w Częstochowie i na przedstawienie baletowe do Opery Śląskiej w Bytomiu, aby pogłębić naszą wiedzę także w zakresie kultury i sztuki. A wszystkie te działania podejmują studenci trochę starsi wiekiem, ale wciąż młodzi duchem w myśl słów piosenki: „Choć latka nam lecą i do setki niedaleko,Choć wnuki nam rosną, w naszych sercach ciągle wiosna…” Zachęcamy do włączenia się w ich grono, bo naprawdę warto! A wszystkim naszym Słuchaczom życzymy miłego odpoczynku wakacyjnego i do zobaczenia w przyszłym semestrze. Rada Słuchaczy UTW
2014-06-17 19:01:26

Gminna Spartakiada MDP

14 czerwca odbyła się Gminna Spartakiada Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Gminy Koszęcin. Coroczny sprawdzian umiejętności odbył się standardowo w dwóch kategoriach: ćwiczeniach bojowych oraz sztafecie na 7x50 z przeszkodami. Tegoroczna Spartakiada odbyła się w Sadowie na boisku tamtejszego LKS\'u „Pokój”. W rywalizacji wzięło udział 5 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Rusinowic, Wierzbia, Sadowa, Koszęcina i Strzebinia. W opinii komisji w składzie przewodniczącego dh Michała Aniało oraz członków: Jacka Głuśca, Pawła Kandzi, Grzegorza Borosza, Andrzeja Plazy, Alojzego Mazura oraz Wioletty Głusiec – Rak, wszystkie drużyny biorące udział w tegorocznych zawodach reprezentowały dobry, a nawet bardzo dobry poziom umiejętności pożarniczych. Sama spartakiada wyłoniła jednak tych najlepszych. Właściwie wstępnie zwycięzców wyłoniły już same ćwiczenia bojowe, gdzie: I miejsce zajęły Rusinowice z czasem 42 sII miejsce otrzymał Sadów z czasem 46 sIII miejsce przypadło Koszęcinowi z czasem 54 sIV miejsce – Strzebiń z czasem 65 sV miejsce – Wierzbie z czasem 66 s W sztafecie na 7x50 z przeszkodami wyniki wyglądały następująco: I miejsce – Rusinowice z czasem76 sII miejsce – Sadów z czasem 82 sIII miejsce – Strzebiń z czasem 84 sIV miejsce – Koszęcin z czasem 91 sV miejsce – Wierzbie z czasem 97 s Klasyfikacja generalna postawiła sprawy jasno. Po podliczeniu punktów I miejsce zajęła MDP OSP w Rusinowicach z ogólnym czasem 118 sII miejsce otrzymała MDP OSP z Sadowa z czasem 128 sIII miejsce przypadło MDP OSP ze Strzebinia z czasem 149 sIV miejsce zajęła MDP OSP z Koszęcina z czasem 151 sV miejsce przyjęła MDP OSP z Wierzbia z czasem 157 s Uroczystej dekoracji zwycięzców oraz wszystkich uczestników w imieniu Wójta Gminy Koszęcin dokonał przewodniczący komisji oraz Przewodniczący rady Gminy Koszęcin Michał Anioł przy asyście Edwarda Opiełki.
2014-06-17 19:01:26

Gminna Spartakiada MDP

14 czerwca odbyła się Gminna Spartakiada Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Gminy Koszęcin. Coroczny sprawdzian umiejętności odbył się standardowo w dwóch kategoriach: ćwiczeniach bojowych oraz sztafecie na 7x50 z przeszkodami. Tegoroczna Spartakiada odbyła się w Sadowie na boisku tamtejszego LKS\'u „Pokój”. W rywalizacji wzięło udział 5 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Rusinowic, Wierzbia, Sadowa, Koszęcina i Strzebinia. W opinii komisji w składzie przewodniczącego dh Michała Aniało oraz członków: Jacka Głuśca, Pawła Kandzi, Grzegorza Borosza, Andrzeja Plazy, Alojzego Mazura oraz Wioletty Głusiec – Rak, wszystkie drużyny biorące udział w tegorocznych zawodach reprezentowały dobry, a nawet bardzo dobry poziom umiejętności pożarniczych. Sama spartakiada wyłoniła jednak tych najlepszych. Właściwie wstępnie zwycięzców wyłoniły już same ćwiczenia bojowe, gdzie: I miejsce zajęły Rusinowice z czasem 42 sII miejsce otrzymał Sadów z czasem 46 sIII miejsce przypadło Koszęcinowi z czasem 54 sIV miejsce – Strzebiń z czasem 65 sV miejsce – Wierzbie z czasem 66 s W sztafecie na 7x50 z przeszkodami wyniki wyglądały następująco: I miejsce – Rusinowice z czasem76 sII miejsce – Sadów z czasem 82 sIII miejsce – Strzebiń z czasem 84 sIV miejsce – Koszęcin z czasem 91 sV miejsce – Wierzbie z czasem 97 s Klasyfikacja generalna postawiła sprawy jasno. Po podliczeniu punktów I miejsce zajęła MDP OSP w Rusinowicach z ogólnym czasem 118 sII miejsce otrzymała MDP OSP z Sadowa z czasem 128 sIII miejsce przypadło MDP OSP ze Strzebinia z czasem 149 sIV miejsce zajęła MDP OSP z Koszęcina z czasem 151 sV miejsce przyjęła MDP OSP z Wierzbia z czasem 157 s Uroczystej dekoracji zwycięzców oraz wszystkich uczestników w imieniu Wójta Gminy Koszęcin dokonał przewodniczący komisji oraz Przewodniczący Rady Gminy Koszęcin Michał Anioł przy asyście Edwarda Opiełki.
2014-06-17 12:33:10

Dotarliśmy do półmetka projektu „Koszęcin i jego Mieszkańcy”. Czas na małe podsumowanie. Od początku roku grupa zupełnie niezrzeszonych mieszkańców zmienia wizerunek Koszęcinian. Nie narzekamy, że nic się nie dzieje, nie czekamy, aż ktoś coś zrobi, tylko robimy to, co nas interesuje lub co uważamy za ważne. Zapraszamy do tego działania wszystkich mieszkańców i sympatyków Koszęcina. Zajmujemy się przede wszystkim kulturą i historią Koszęcina, jego zabytkami i promocją twórców. Dotarliśmy do różnych zapomnianych, bardzo interesujących wspomnień i wiadomości z historii i kultury Koszęcina. Powoli ale systematycznie w spontanicznych spotkaniach, grzebiąc w materiałach źródłowych zdobywamy kolejne informacje i odzyskujemy a to zapomnianą piosenkę, a to Zagubioną legendę, a to wspomnienia o ciekawych wydarzeniach. Ukazują się one na blogu www.koszecindawniej.blogspot.com, prezentowane będą we wrześniu podczas Europejskich Dni Dziedzictwa. Organizujemy warsztaty rękodzieła związanego z koszęcińską tradycją w cyklu Śląska Szkoła Rękodzieła i Tradycji. Dotychczas odbyły się warsztaty wikliniarskie prowadzone przez Janusza Kosmałę i warsztaty witrażu prowadzone przez Sylwię Pietrek, podczas których 14 osób własnoręcznie wyplotło wiklinowe kosze, a 10 osób nauczyło się robić wielobarwne szklane obrazy. Gdyby ktoś z Mieszkańców chciał poprowadzić warsztaty haftowania oraz robienia tradycyjnych kwiatów z bibuły (impregnowanych parafiną) proszę o kontakt. Społecznie zajęliśmy sie gminną zawalidrogą - budynkiem przy ulicy Zamkowej 2, w którym własnymi siłami urządzamy letnią galerię – miejsce kulturalnych spotkań mieszkańców i prezentacji koszęcińskich rękodzielników i twórców. Zamkowa 2 to miejsce tworzone po to, żeby pokazywać Koszęcin i jego Mieszkańców, ale też żeby służyło Mieszkańcom. Liczymy na kontakt koszęcińskich twórców, kolekcjonerów, artystów. Prosimy o udostępnianie eksponatów na wystawy. 23.06 o godzinie 18.00 zapraszamy na akcję PRZYNIEŚ KWIATKA BĘDZIE RABATKA. Otoczenie budynku chcemy ozdobić zasadzonymi przez mieszkańców kwiatami, można je przynieść także w innym terminie. W najbliższych dniach organizujemy pierwszą wystawę HAFTOWANE I HEKLOWANE. Wszystkich dawnych i obecnych mieszkańców Koszęcina, którzy mają w swoich szafach i na strychach dawne makatki, obrusy, gardiny oraz elementy strojów, heklowane zazdrostki, obrusy, zasłony czy narzuty na łóżka prosimy uprzejmie o ich wypożyczenie na wystawę (lub wypożyczenie jedynie do sfotografowania). Poszukujemy również zdjęć, na których pojawiają się takie przedmioty. Celem wystawy jest pokazanie tych kiedyś popularnych, a obecnie już unikatowych pamiątek po naszych babciach (lub przedmiotów zbieranych kolekcjonersko przez młodsze pokolenia), ale również opisanie i udokumentowanie wzorów jakie występowały i występują w naszej miejscowości. Chcemy też usłyszeć historie, wspomnienia jakie łączą się z tymi przedmiotami w Waszej pamięci z ich twórczyniami i użytkownikami. Zebrane w ten sposób materiały zastaną opracowane i opublikowane (w przyszłości być może również w postaci wydawnictwa). Zapraszamy również współczesnych hafciarzy i hafciarki, szydełkarzy i szydełkarki do zaprezentowania swoich dzieł – haftowanych obrazów, serwet, kartek okolicznościowych, firanek, zazdrostek, kołnierzy itd. Wystawę chcemy udostępnić na Święto Śląska. Jednocześnie zbieramy materiały na następne ekspozycje: Kolejnym planowanym tematem wystawy jest rzemiosło i rzemieślnicy, w tym także koszęcińskie kosze, koszyki, plecionki. Na wystawę Koszęcin i jego mieszkańcy poszukujemy starych zdjęć, na których widoczne są domy, zakłady, ulice i ich mieszkańcy lub pracownicy, organizacje i ich członkowie. Bierzemy udział w wydarzeniach regionalnych i międzynarodowych. Do tych drugich należy akcja GLOBALNA BABA - niekonwencjonalne obchody Dnia Kobiet zainicjowane przez Stowarzyszenia Folkowisko z Gorajca, które było bardzo barwnym wydarzeniem. Wzięliśmy udział w plebiscycie Patriotycznie Zakręceni - Inicjatywa, do którego zgłosiliśmy cały projekt. Zajęliśmy w nim trzecie miejsce w województwie śląskim. Drugie miejsce w województwie zajęliśmy w plebiscycie Patriotycznie Zakręceni – Pozytywka, w którym zgłosiliśmy 4 pozytywki z Koszęcina – widokówki pozytywnie pokazujące naszą miejscowość. Nie podobała się nam obskurna obdarta spalonka to zorganizowaliśmy akcję MAKATKA ULICZNA i zasłoniliśmy ją częściowo obrazami malowanymi na wzór kuchennych makatek. 27, 28 i 29 czerwca w godzinach 15.00 – 16.00 zapraszamy na Zamkową 2 na dalszy ciąg akcji MAKATKA ULICZNA. Chcemy zasłonić cały budynek do czasu jego rozbiórki. Nie są konieczne specjalne zdolności malarskie, wystarczy pomysł i chęć. Gramy w Koszęcin(ie) – w ramach tego pomysłu powstają questy po Koszęcinie (gry terenowe polegające na zwiedzaniu ze specjalnie pisanym przewodnikiem), pierwszy z nich został nagrodzony w konkursie LGD Spichlerz Górnego Śląska, można będzie w niego zagrać w czasie wakacji. W lipcu i sierpniu zaprosimy was na akcje fotograficzne „Mój dom, moja ulica, moja miejscowość” których celem jest dokumentacja obecnego wyglądu architektury naszej miejscowości. Podczas EDD zdjęcia wykonane współcześnie porównamy z ich archiwalnymi odpowiednikami, a następnie stworzymy galerię internetową dokumentującą zmianę wyglądu naszej wsi. We wrześniu odbędzie się kilka kolejnych wydarzeń kulturalnych, a już teraz zapraszamy do współpracy przy ich organizacji (i do udziału): 7 września odbędzie się niekonwencjonalne CZYTANIE SIENKIEWICZA w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Już teraz przydadzą się nam osoby będące miłośnikami prozy tego pisarza. Od 13 do 21 września Koszęcin po raz pierwszy i jako jedyna miejscowość w naszym powiecie (a nawet w kilku powiatach) weźmie udział w międzynarodowym wydarzeniu jakim są XXII EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA. Bezpłatnie zwiedzać można będzie z przewodnikami pałac, siedzibę nadleśnictwa, kościoły i cmentarze koszęcińskie. Przygotowane zostaną wystawy. Odbędą się spotkania wspomnieniowe poświęcone dawnym mieszkańcom i ich historiom. Wszystkich, którzy chcą opowiedzieć o mieszkańcach dawnego Koszęcina (nie koniecznie swoich przodkach, ale może o organizacji, osobie czy wydarzeniu, którą uważają za godną wspomnienia), które chcą pokazać rodzinne pamiątki na wystawę lub pokazać je podczas tego wydarzenia proszę o kontakt najpóźniej do końca lipca. Zachęcam do udział w spotkaniu z pracownikiem Archiwum Państwowego w Częstochowie, który opowie o akcji ZOSTAŃ RODZINNYM ARCHIWISTĄ , o tym jak przechowywać i konserwować i udostępniać rodzinne archiwalia oraz do udziału w spotkaniu poświęconym ochronie krajobrazu kulturowego wsi. Zaplanowane są warsztaty prowadzone przez koszęcińskich twórców i duża wystawa dotycząca plecionkarstwa. Propozycję szczegółowego programu EDD można przeczytać w Internecie lub na Zamkowej 2. Promujemy wydarzenia i osoby związane z Koszęcinem, także w mediach regionalnych i ogólnopolskich (m.in. w Radiowej „Trójce”). Udostępniamy informacje o nagrodach i wyróżnienia jakie zdobywają Koszęcinianie, głosujemy na nich w plebiscytach, zapowiadamy wydarzenia lokalne i bierzemy w nich udział. Nasze działania od początku promuje przede wszystkim Tygodnik Gwarek, wspomina o nich czasami lubliniecki dodatek do Dziennika Zachodniego, ważniejsze informacje przekazują nasi księża (za co im wszystkim serdecznie dziękujemy). Warsztaty i spotkania odbywają się dzięki współpracy biblioteki i domu kultury w Koszęcinie, a pomieszczenia na letnią galerię użyczyła gmina Koszęcin. Szczegółowe i bieżące informacje o projekcie znajdują się w internecie na blogu projektu www.koszecinijegomieszkancy.blogspot.com oraz na stronie facebooka Koszęcin i jego mieszkańcy. Krótkie informatory pisane pojawiać się będą na Zamkowej 2. Wszystkie te działania są możliwe dzięki Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sprawie projektu i wydarzeń można się kontaktować telefonicznie (506 919 865), mailowo (wkoszecinie@zeslaska.pl) lub osobiście (na Zamkowej 2 w godzinach otwarcia galerii lub podczas wydarzeń). Serdecznie dziękuję Mieszkańcom za dotychczasową współpracę, pomoc i zaangażowanie. Cieszę się, że tak dużo udało się nam osiągnąć. Zapraszam do włączania się w działania – zostało nam już tylko pół roku do końca projektu. Katarzyna Mańko
2014-06-16 07:26:43

HAFTOWANE I HEKLOWANE . PAMIĄTKI RODZINNE

HAFTOWANE I HEKLOWANE . PAMIĄTKI RODZINNE Na otwarcie „Galerii” przy ul. Zamkowej 2 organizujemy wystawę prezentującą wyroby użytkowe i artystyczne wykonywane dwoma technikami, kojarzonymi głównie z kobietami – haftowane i szydełkowane. Wszystkich dawnych i obecnych mieszkańców Koszęcina, którzy mają w swoich szafach i na strychach dawne makatki, obrusy, gardiny oraz elementy strojów, heklowane zazdrostki, obrusy, zasłony czy narzuty na łóżka prosimy uprzejmie o ich wypożyczenie na wystawę (lub wypożyczenie jedynie do sfotografowania). Poszukujemy również zdjęć, na których pojawiają się takie wyroby. Celem wystawy jest pokazanie tych kiedyś popularnych, a obecnie już unikatowych pamiątek po naszych babciach (lub przedmiotów zbieranych kolekcjonersko przez młodsze pokolenia), ale również opisanie i udokumentowanie wzorów jakie występowały i występują w naszej miejscowości. Chcemy też usłyszeć historie, wspomnienia jakie łączą się z tymi przedmiotami w Waszej pamięci z ich twórczyniami i użytkownikami. Zebrane w ten sposób materiały zastaną opracowane i opublikowane (w przyszłości być może również w postaci wydawnictwa). Zapraszamy również współczesnych hafciarzy i hafciarki, szydełkarzy i szydełkarki do zaprezentowania swoich dzieł – haftowanych obrazów, serwet, kartek okolicznościowych, firanek, zazdrostek, kołnierzy itd. Osoby, które chcą wziąć udział w tym wydarzeniu (udostępnić swoje pamiątki lub elementy kolekcji) proszę o kontakt telefoniczny tel. 506 919 865 lub mailowy wkoszecinie@zeslaska.pl do 20 czerwca (Katarzyna Mańko). Wystawę chcemy udostępnić do oglądania od Święta Śląska do końca lipca. Wystawa jest elementem projektu Koszęcin i jego Mieszkańcy, realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. www.koszecinijegomieszkancy.blogspot.com fb Koszęcin i jego mieszkańcy
2014-06-13 18:15:59

Przy dworcu w Koszęcinie powstanie przejście

5.czerwca na wniosek Urzędu Gminy Koszęcin zebrała się specjalna komisja decydująca o powstaniu przejścia dla pieszych pomiędzy peronami przy dworcu kolejowym w Koszęcinie. O losach i kształcie przejścia decydował Zenon Kret z PKP PLK S.A, Krzysztof Gałdowski z ISE Lubliniec, Arkadiusz Kasprzyk z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu, wójt Grzegorz Ziaja, radny Zbigniew Seniów oraz Michał Kryś z Urzędu Gminy Koszęcin. Co do wyglądu przejścia propozycji było wiele. Ostatecznie komisja musiała wykluczyć opcję budowy mostu czy tunelu na który na dworcu jest zwyczajnie za mało miejsca. Byłoby to również niezbyt wygodne rozwiązanie dla osób starszych, niepełnosprawnych czy też matek z dzieckiem. Ustalono, że w poziomie szyn powstanie przejście dla pieszych kat. „E”. Na realizację trzeba będzie poczekać. Wpierw Gmina musi zadbać o projekt budowy przejścia dla pieszych. Dopiero na tej podstawie PKP PLK S.A będzie mogło wydać decyzję o utworzeniu przejścia kategorii „E”. Aktualnie linia kolejowa nr 143 Kalety – Wrocław Mikołajów jest w stanie remontu, podczas którego PKP PLK S.A częściowo wykona przejście wraz z podjazdami dla wózków. Aby jednak wybudować pełne przejście kat. „E” trzeba będzie poczekać do końca remontu trakcji, czyli 31 marca 2015r. Wtedy komisja zostanie ponownie zwołana by podjąć ostateczną decyzję w tej kwestii. Przejście kategorii „E” to nic innego jak system barierek zabezpieczający przed wtargnięciem pieszego na tory. Tego typu przejście jest przede wszystkim praktyczne oraz względnie bezpieczne. (KI)
2014-06-13 15:26:28

Pamięć Verzeletti'emu

Trudno jest zrobić coś z niczego, często uznajemy, że niektóre rzeczy są wprost nieosiągalne. Pietro Verzeletti kupując 14 lat temu pałac w Wierzbiu udowodnił, że wszystko jest możliwe. Wystarczy mieć pasję i odpowiednie fundusze. Z tego powodu Wójt Gminy Koszęcin wraz z radnymi postanowili upamiętnić osobę Ś.P. Pietra Verzeletti\'ego, bez którego pałac nie doczekałby się odnowy, mocując u bram dworu tablicę pamiątkową. Ten niewielki gest doceniła rodzina i przyjaciele Pietro, gromadząc się przed tablicą i wspominając. Niewątpliwie dzięki Verzelettim dwór odzyskał nowe życie, i pomimo iż jest własnością prywatną, jego odnowione fasady stanowią wspaniałą ozdobę Wierzbia. XVII wieczny pałac w Wierzbiu ma długą i burzliwą historię. Majątek wybudowano dla rodu Wierbskich. W połowie XVIII w dwór należał do barona Ludwika von Gotschalkowskiego - ówczesnego starosty powiatu lublinieckiego. W latach późniejszych pełnił on m.in. funkcję domu wypoczynkowego, ostatecznie przekształcając się w Dom Opieki Caritas. Częste zmiany właścicieli i brak dbałości o zabytek doprowadziły pałac do kompletnej ruiny. Nim kupił go włoski biznesmen fasady budynku mocno popękały, a stropy były pozapadane, częściowo wręcz zawalone. „Pamiętam kiedy zgłosiliśmy się z Tonim do konserwatora zabytków, mówiąc że poszukujemy zabytkowego dworu lub pałacyku na sprzedaż. Konserwator przedstawił nam wtedy wiele ofert z terenu byłego województwa częstochowskiego” - wspomina Dorota Stachera - „Toniemu nic się nie podobało. Na samym końcu konserwator wyciągnął teczkę z pałacem w Wierzbiu, informując nas, że to kompletna ruina. Tony od razu wiedział, że to jest to. Taką miał pasję.” Remont pałacu rozpoczął się w marcu 2000 roku, a zakończono go już 10 miesięcy później, tak by można w nim spędzić Noc Sylwestrową. Zawieszono nowe stropy, pospinano rozchodzące się fasady, wszystko gruntownie ocieplono i odmalowano. Zadbano także o szczegóły, gdyż nawet wnętrze utrzymane jest we wczesnobarokowym stylu. Aktualnie budynkiem zarządza syn zmarłego Pietro – Fabricio Verzeletti. (KI) Przed poświęceniem tablicy pamiątkowej w pałacowym ogrodzie odbyła się uroczysta Msza Św. Fabricio Verzeletti - syn Pietra wyraził wdzięczność za pamięć o jego ojcu. Dorota Stachera - przyjaciółka i zarządca majątku Verzelettich nie kryła wzruszenia.
2014-06-12 07:39:34

Regulamin biegu "Family Adventure - Łazy 2014"

Bieg rozgrywany w ramach - Festynu św. Jana Chrzciciela w dn. 21 – 22.06.2014 r.ORGANIZATORZY:1.Krystian CUBER – Radny Gminy Koszęcin2.Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa StrzebińTERMIN: 22 czerwca 2014 r. w godz. 16.00 – 18.001.Sekretariat będzie czynny od godz. 15:00 (namiot na placu zabaw w Łazach)MIEJSCE IMPREZY: Łazy koło Strzebinia. Centrum imprezy będzie zlokalizowane na terenie placu zabaw przy Kapliczce (start i meta).CELE IMPREZY:popularyzacja biegania, jako zdrowej formy spędzania wolnego czasu;popularyzacja imprez na orientację jako doskonałej formy niekonwencjonalnego wypoczynku całej rodziny;zachęcenie mieszkańców Sołectwa Strzebiń i Gminy Koszęcin do aktywnego spędzania wolnego czasu, na świeżym powietrzu;sprawdzenie własnych umiejętności w posługiwaniu się mapą i kompasem;poznanie uroków przysiółka Łazy i walorów otaczającej nas przyrody.WSPÓŁORGANIZATORZY:1.Starostwo Powiatowe w Lublińcu2.Gmina Koszęcin 3.OSP w Strzebiniu KATEGORIE STARTOWE:rodzinna: zespół złożony z trzech osób (np: rodzice + dziecko; tata + dwójka dzieci; mama + dwójka dzieci; babcia/dziadek + wnuczki/wnukowie; rodzeństwo (osoba pełnoletnia + dwójka rodzeństwa);wiek dziecka: od 2 lat do 15 lat. (przedszkolak – uczeń szkoły podstawowej – uczeń gimnazjum).UCZESTNICTWO I WYPOSAŻENIE:1.W imprezie mogą brać udział wszyscy chętni, którzy mają ochotę spędzić czas wolny, chodząc z mapą lub kompasem. Zespół powinien posiadać: kompas lub busolę (może mieć każdy uczestnik zespołu), długopis, notes (kartka papieru), odpowiednie ubranie, dużą porcję dobrego humoru oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Dzieci – START TYLKO POD OPIEKĄ DOROSŁYCH.2.Uczestnicy muszą złożyć oświadczenie, że biorą udział w biegu na własną odpowiedzialność.3.Uczestnicy biegu podpiszą również stosowne oświadczenie, iż nie będą wnosić żadnych roszczeń w stosunku do organizatorów w razie zaistnienia zdarzeń losowych podczas trwania imprezy.START W IMPREZIE JEST BEZPŁATNY!start – godz. 16.00przed startem (od 15.00 do 15.50): losowanie numeru startowego i wydanie numerów startowych. Zasady losowania:1.Losowanie odbywa się w sposób publiczny i jest obligatoryjne.2.Ogólny czas startu powinien zamknąć się w przedziale do 120 min.3.Interwał czasowy wynosi – 3 min.ZGŁOSZENIA:1.Drużyna zgłasza się do zawodów poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na stronie internetowej: www.familyadventure-lazy.w.pw (imię i nazwisko osoby dorosłej) – do godz. 20.00 21.06.2014 r.;2.Dla uczestników, które nie zgłoszą się poprzez formularz zgłoszeniowy, zapisy będą prowadzone w dniu imprezy od godziny 15.00.ŚWIADCZENIA:1.Puchary za I, II i III miejsce;2.Medale przyznaje się za trzy najlepsze miejsca;3.Udział w losowaniu nagrody głównej – niespodzianka;4.Komplet map z zaznaczonymi punktami.POSTANOWIENIA KOŃCOWE:zawody odbędą się bez względu na pogodę;zawodnicy ubezpieczają się we własnym zakresie i startują na własną odpowiedzialność;ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów, medali i nagród w dniu 22.06.2013 r. o godz. 19.00 (niedziela – w dniu zawodów);w imprezie wykorzystywany jest „stempel - numerator” do potwierdzania odnalezienia punktu kontrolnego;zwycięża drużyna, która uzyska najlepszy czas zawodów (czas zatrzymywany jest z chwilą przekroczenia linii mety przez ostatniego zawodnika) oraz odnajdzie i potwierdzi pobyt na jak największej ilości punktów kontrolnych – PK (max. 6 PK). W przypadku uzyskania identycznych wyników przez dane zespoły, o zajętym miejscu decyduje suma lat (wiek) startującego zespołu (najmniej lat - zespół zajmuje I miejsce); ostateczna interpretacja regulaminu należy do organizatorów;za szkody wyrządzone wobec uczestników jak i osób trzecich organizator NIE ODPOWIADA!!!
2014-06-05 15:18:59

Komisja Oświaty podjęła decyzję jednogłośnie

Do końca tego roku rozpocznie się budowa sali sportowej w Rusinowicach oraz zostanie zakończony projekt rozbudowy Zespołu Szkół w Koszęcinie. Tak 3 czerwca zadecydowała Komisja Oświaty pod przewodnictwem radnego Zygfryda Wyrwola, w składzie: Cuber Krystian, Helisz Gabriela, Macioszek Jan, Nowakowski Henryk i Seniów Zbigniew. W spotkaniu uczestniczył Wójt Grzegorz Ziaja, Przewodniczący Rady Gminy Michał Anioł oraz kierownik ZOPO Ewa Brodowy. Głos zabrali również dyrektorzy placówek Elżbieta Bryła i Adam Małyska oraz radni z Rusinowic – Paweł Kandzia i Henryk Kurzac. Szczegółów związanych z realizacją zadań dostarczył Leon Janisz i Michał Kryś. Zielone światło dla sali sportowej w Rusinowicach O tym, że budowa sali przy szkole w Rusinowicach rozpocznie się jeszcze w tym roku było wiadomo już o wiele wcześniej, kiedy Rada Gminy zabezpieczyła w budżecie część środków na ten cel. Jednak dopiero decyzja Komisji Oświaty, pozwoli wójtowi na realizację projektu. Rozpoczęcie budowy planuje się na wczesną jesień tego roku tak by zakończyć realizację jeszcze 2015 roku. Według projektu budynek będzie miał 673,15 m2 powierzchni użytkowej, obejmującej halę sportowa o powierzchni 341,10m2 mieszczącą 111 osób i zaplecze szatniowo - sanitarne mieszczące 2 szatnie oraz ogólnodostępne sanitariaty przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Ponadto obiekt obejmie pokój trenera, magazyn sprzętu sportowego, pomieszczenie dla sprzątaczki oraz łącznik z istniejącym budynkiem szkoły. Projekt będzie gotowy do końca roku Tak zadecydowała komisja w kwestii projektu rozbudowy Zespołu Szkół w Koszęcinie, wymuszonego przez nieustannie zwiększająca się liczbę uczniów. Już dziś w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiło się ogłoszenie o konkursie na wykonanie projektu. Z aktualnych planów, częściowo nie pokrywających się z ogólnodostępną koncepcją projektu wynika, że w dwupiętrowej dobudówce znajdować się będą 2 duże sale lekcyjne, przestronna świetlica na parterze oraz duża jadalnia na pierwszym piętrze i sanitariaty przystosowane dla osób niepełnosprawnych. II piętro obejmować będzie jedynie klatkę schodowa, łącząc nowy budynek z ostatnim piętrem istniejącego. Wójt ma za zadanie dopilnować wykonania projektu do grudnia tego roku.

Losowa galeria zdjęciowa

Mapa strony