Urząd Gminy Koszęcin
A- A A+ kontrast normalny kontrast wysoki kontrast kontrast

Najnowsze wiadomości

2014-06-27 15:45:41

Noc Świętojańska przy fortepianie

Wieczorem 24 czerwca Koszęcin mógł usłyszeć muzykę poważną, docierającą z centrum miejscowości. O godz. 20:00 na skwerze z fortepianem znajdującym się w centrum Koszęcina rozpoczęła się Noc Świętojańska. Przy dźwiękach klawiszy wójt Grzegorz Ziaja kilkoma słowami opowiedział o inwestycji oraz podziękował pracownikom urzędu zaangażowanym w jej realizację – inż. Michałowi Krys i mgr Martynie Kot. Po tym krótkim, oficjalnym wstępie przyszedł czas na gwiazdę wieczoru. Występ przedszkolaków z Przedszkola Pod Dębem w Koszęcnie do samego końca był trzymany w tajemnicy, dzięki czemu był jeszcze efektowniejszy. Dzieci w pięknych strojach wykazały się wiedzą o starych słowiańskich tradycjach, śpiewając, tańcząc i recytując – wszystko to w kanwie Nocy Świętojańskiej. Na koniec swoich pięknych występów, przedszkolaki wpuściły przygotowane wianki do fortepianowej fontanny. Widowisko przyciągnęło nie tylko rodziców dzieci oraz zaproszonych gości, ale także wiele osób z zewnątrz. Każdy mógł się też częstować bezpłatnym ciastem i napojami przygotowanymi przez Urząd Gminy Koszęcin. I tak skwer w Noc Świętojańską spełnił swoją społeczno – kulturalną rolę. Ta piękna i funkcjonalna inwestycja w centrum Koszęcina cieszy oko mieszkańców już od końca zeszłego roku. Niestety niesprzyjająca pogoda nie pozwalała korzystać z jego uroków aż do niedawna. Otoczenie zaniedbanych budynków również nieszczególnie zachęcało do odpoczynku przy fontannie. W ostatnim czasie gmina zdecydowała o remoncie elewacji budynków otaczających skwer. Okazuję się, że nowa elewacja znacznie poprawiła wygląd nie tylko skweru, ale i samego centrum Koszęcina. Niestety tzw. „spalonka” należąca do pana Bonka wciąż szpeci, i pomimo wielu uzasadnionych zabiegań, Konserwator Zabytków wciąż nie wydał pozwolenia na jej rozbiórkę lub rekonstrukcję, dopatrując się w budynku nieokreślonych „walorów zabytkowych”. (KI)
2014-06-26 11:40:25

Rodzinna przygoda w Łazach

W weekend 21-22 czerwca odbyła się już XIII edycja festynu ku czci Św. Jana Chrzciciela w Łazach. Od dwóch lat jego częścią jest familijna impreza sportowa „Family Adventure” współorganizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Strzebiń, której program wciąż się rozszerza. W sobotę 24 zawodników z całego regionu śląska zmierzyło się w zawodach Nordic Walking na 10 km. Nikogo nie dziwi, że w kategorii Open mężczyzn zwyciężył Bogdan Cyrus ze Strzebinia. Drugie miejsce zajął Ireneusz Lubiatowski z Lubina a trzecie Leszek Mielcarek z Bytomia. W kategorii Open kobiet pierwsze miejsce zajęła Marzena Spychała z Baiałej, drugie Grażyna Tromiarz z Raszyna, a trzecie Ewa Różewicz z Tych. Na marszu z kijkami nie zakończyły się sportowe emocje. Organizator festynu – radny Krystian Cuber, do sportowego menu wprowadził Rodzinny Turniej Strzelecki, w którym zespoły złożone z trzech osób miały do oddania 3 punktowane strzały z wiatrówki. W turnieju wzięło udział aż 16 rodzin, a zwyciężyła ta która oddała najcelniejsze strzały w tarczę. Najważniejsze sportowe wydarzenie całego festynu rozegrało się w niedzielę. Popołudniu pięć rodzin przystąpiło do biegu na orientację, wytyczoną przez organizatora trasą. Zadanie nie było łatwe, ponieważ trasa przebiegała po bezdrożach i lasach Łaz i Kurzychowego, ponadto zawodników dopadł siarczysty deszcz. Pomimo trudności z odnalezieniem wytyczonych punktów na trasie oraz niesprzyjającej pogody wszystkim drużynom udało się dotrzeć na metę. Jako pierwsza pięciokilometrową trasę przebyła rodzina Żurek z Łaz, druga na mecie pojawiła się rodzina Klabis / Krzosak ze Strzebinia a trzecia była rodzina Cuber również ze Strzebinia. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Starostę Lublinieckiego i Wójta Gminy Koszęcin. Medale i puchary najlepszym drużynom wręczył wójt Grzegorz Ziaja wraz z ks. proboszczem Klaudiuszem Kłaczkom. Organizatorzy pragną podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji wydarzenia, przede wszystkim sponsorom: wójtowi Grzegorzowi Ziai, sołtysowi Strzebinia Janu Macioszkowi, księdzu proboszczowi Klaudiuszowi Kłaczka, firmom: wylewki maszynowe Arkadiusz Budzik, Jankorn zakład mięsny J. i K. Maruszyk, wylewki maszynowe Mirko Mirosław Kopeć, Pracownia reklamy Piotr Molenda i DUOFEST CATERING Sławomir Greupner.Poza konkurencjami sportowymi na uczestników festynu czekało wiele wartościowych nagród i całonocna biesiada. (Red.)
2014-06-26 06:43:35

"Bitwa pod Wiedniem" w Koszęcinie

Od 27 czerwca do 11 lipca w Zespole Szkół im. Jana Pawła II będzie można oglądać haftowaną replikę obrazu Jana Matejki \"Bitwa pod Wiedniem\". Dzieło będzie wystawione na małej sali gimnastycznej i dostępne dla widzów od godz. 17:00 - 19:00 w dni powszednie oraz od 16:00 - 19:00 w weekendy. Zapraszamy!
2014-06-24 17:09:06

9. semestr zaliczony śpiewająco…

18 czerwca na spotkaniu przy kawie, kołoczu i wspólnym śpiewie słuchacze UTW podsumowali 9. już semestr swojej edukacji. Imprezę urozmaicił ciekawy występ słuchaczy przygotowany przez p. Wandę Stawiarz, prezentujący w pogodny i humorystyczny sposób radości i smutki życia seniora. Wspólnym śpiewom akompaniowała nam na akordeonie p. Edyta Sośnica z Sośnicy, a ucztę dla oczu przygotowali nasi artyści malarze wystawą swoich wspaniałych dzieł wykonanych pod kierunkiem p. mgr B. Jaźwińskiej. I tak oto w wesołym i miłym nastroju rozpoczynamy wakacje! Hura! Już wakacje! Gratulujemy Państwu osiągnięć i sukcesów, dziękujemy za zaangażowanie w działalność naszego uniwersytetu i życzymy wspaniałego wypoczynku wakacyjnego. Składam serdeczne podziękowania za życzliwość, pomoc i wsparcie naszej działalności wszystkim naszym Przyjaciołom, Sympatykom i Sprzymierzeńcom, a w szczególności: Dyr. Domu Kultury w Koszęcinie p. Renacie Pyrek i Pracownikom Domu Kultury Wójtowi Gminy Koszęcin - Grzegorzowi Ziai Przew. Rady Gminy – Michałowi Aniołowi i Radnym Gminy Koszęcin Nauczycielom, wykładowcom i instruktorom prowadzącym zajęcia fakultatywne Ks. Prałatowi – Tadeuszowi Frycowi Ks. Proboszczowi Par. NSPJ – Sławomirowi Madajewskiemu Ks. Proboszczowi Par. Trójcy Świętej – Krzysztofowi Rzeźniczkowi Dyr. Zespołu Szkół w Koszęcinie – Adamowi Małysce i Nauczycielom współpracującym z UTW Dyr. Przedszkola U CIOCI MARIOLKI p. Marioli Bodorze Pp. Gabrieli Pigule i Krystynie Opiełce z Gminnej Biblioteki Publicznej w Koszęcinie Kier. Śl. Centrum Edukacji Reg. przy Zespole „Śląsk” - Michałowi MazurowiDziękuję wszystkim Studentom za aktywny udział i zaangażowanie w działania na rzecz UTW, a szczególnie Kierownikom grup fakultatywnych, Koordynatorom naszych środowych spotkań tematycznych, Kierownikom sekcji turystycznej, Kronikarzowi oraz całej Radzie Słuchaczy Przew. Rady Słuchaczy UTW – T. Kołodziej Zapisy na nowy rok akademicki odbędą się w Domu Kultury we wrześniu. Dokładny termin podamy w odpowiednim czasie. Zachęcamy do włączenia się w grono studentów. Studenci, studenci… 1.Studenci, studenci, jest nas tutaj coraz więcej.Choć lata mijają, marzeń nam nie zabierają. Ref. Bo wszyscy studenci to jedna rodzina,Starszy czy młodszy, chłopak czy dziewczyna (2x)Hej, hej, hej… 2. Choć latka nam lecą i do setki niedaleko, Choć wnuki nam rosną, w naszych sercach ciągle wiosna Ref. Bo wszyscy studenci … 3. Wykłady omijać na ćwiczeniach bąki zbijać,Bo młodość nie wieczność, nie czas jeszcze na stateczność.Ref. Bo wszyscy studenci… 4. Chorować nie pora, omijamy więc doktora, leczymy się sami, gdy wesoło zaśpiewamy.Ref. Bo wszyscy studenci…
2014-06-24 15:02:59

20 lat Ośrodka w Rusinowicach

12 czerwca 1994 roku poświęcono Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach, który w tym roku, 14 czerwca, świętował 20 lecie swojego istnienia. Uroczystościom przewodniczył ks arcybiskup Zygmunt Ziemowski przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych z Rzymu. Wspólne radosne świętowanie rozpoczęła konferencja naukowa pod przewodnictwem dr hab. n. med. Ewy Emich – Widera zatytuowana „Dziecko z zaburzeniami neurorozwojowymi i My”. Przyciągnęła ona do rusinowickiego Ośrodka wielu wybitnych wykładowców i neurologów z całej Polski, którzy z wielką miłością pochylali się nad problemami osób niepełnosprawnych, z wrażliwością i troską próbując wytyczać nowe drogi pomocy i uwrażliwiania na profil osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Jubileuszowa Eucharystia sprawowana w kaplicy św. Rafała Archanioła - Patrona Ośrodka, była pięknym dziękczynieniem i radosnym Te deum za doświadczenie rusinowickiego ośrodka, a także za kanonizacje św Jana Pawła II - fundatora ośrodkowej Kaplicy i Basenu. Domem ludzkich serc – tak nazwał w swojej homilli Ośrodek ks. arcybiskup Ziemowski podkreślając wielkie znaczenie tego miejsca dla dojrzewania serc i ducha, do radości, do wiary, do miłości, która dlatego, że związana z cierpieniem ma swoją niepowtarzalną głębię i możliwości zbawcze. W czasie uroczystego obiadu sponsorzy, darczyńcy i zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć i usłyszeć w anielskim wykonaniu „Laudacje” na temat Ośrodka, która przygotowana została przez Niepełnosprawnych i ich Rodziców z Turnusu 329 /tekst poniżej/. Każdy świętujący przy Jubileuszowym stole został obdarowany okolicznościowymi niespodziankami przygotowanymi z okazji 20 lecia istnienia Ośrodka. Ukoronowaniem tego pięknego, jubileuszowego dnia był Galowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z Koszęcina, który z największą przyjemnością i nieukrywaną radością włączył się w Jubileusz Ośrodka, podkreślając tym samym wieloletnią już przyjaźń i współpracę oraz ogromne zaangażowanie na rzecz Niepełnosprawnych. Radość ze wspólnego świętowania po raz kolejny podkreśliła ciągłą aktualność hasła, które towarzyszy Ośrodkowi od momenty poświęcenia „Idź przez człowieka, a dojdziesz do Boga”. Wspólna troska o Ośrodek tak wielu osób zatacza coraz szersze kręgi i poszerza serca tych, którzy wchodząc w atmosferę i klimat tego pięknego miejsca na ziemi, dojrzewają duchowo a tym samym odnajdują Boże Oblicze w roześmianych, choć cierpiących, buziach Dzieci Niepełnosprawnych. (S. Olga) / tekst laudacji/ Kochani - wszyscy tutaj dziś zebrani, Ośrodek nasz, jubileusz ma,20 pięknych lat, służy nam i trwa,Zacznijmy od początku...Ksiądz Biskup Domin, w Watykanie u Ojca Świętego,Modlą się i rozmawiają, nad budową ośrodka … właśnie tego,I zaczęła kiełkować idea przepiękna,Oddać siebie na służbę, niczego się nie lękać,Ksiądz Biskup Domin dał początek...I tak właśnie powstał - Cudowny Zakątek...Cudowny, przepiękny, z misją prosto z nieba...Gdyż w tym właśnie ośrodku - spełnia się nasza serca potrzeba.Trudne to były początki, zewsząd pytań wiele...A wszystkie problemy? rozwiane! jak zwykle... w kościele !Wspólna modlitwa, jednoczy serca i pomoc płynie jak rzeka...I Perłą w Koronie stał się OśrodekZwykłego, troskliwego człowieka... Ksiądz Biskup Jan Wieczorek, miłość swą Nań przelał;I troszczy się o nas do dzisiaj...Tak jak Księdzu Biskupowi Dominowi, przyrzekałOjciec Święty, sponsoruje basen i kaplicę,Z , której Rafał Archanioł ,patrzy prosto z nieba,Na dzieci, które Go kochają,I zdroje łask, mocno wypraszają,A Święty Rafał Archanioł, to patron chorych właśnie...Nigdzie indziej, jak tutaj...Błyszczy nam najjaśniej,Sponsorzy dokładają serca swego cegiełki,A przez to, Ośrodek... miłością jest wielki,I historię jego, tworzą - ludzie wspanialiPrzed całym światem, można się Nimi chwalić!!!Siostry Służebniczki - oddech Matki Boga !!!Do kogo jak nie do Nich ? kiedy w sercu trwoga?Ksiądz Dyrektor, dobrodziej - 20 lat z namiZe wszystkimi trudnymi Ośrodka sprawami...Personel medyczny - nikt nie ma lepszego!Naszym Dzieciom, nie brakuje dosłownie - niczego...Na przestrzeni lat patrząc , jak wielkie były Darczyńców starania ,Ich dobrych uczynków , zebrałaby się , litania.....Dziś wypraszamy dla Nich łaski u Boga i u wszystkich ŚwiętychŻeby wiedzieli , że nikt nie jest obojętny !!!!Za Ich zaangażowanie, oddanie i serce -Gorące Bóg Zapłać, czy można chcieć więcej?Wspomnijmy sobie, jak przez te 20 lat -Udało nam się odmienić, ten Mały ,Wielki, Rusinowicki świat...Ośrodek nasz tętni życiem , a my sercem Jego,Lecz bez Was, nie byłoby tego wszystkiego...A wszystko można zrobić , za dziecięce Szczęść Boże,I drzwi się otwierają i każdy pomoże...Mamy wszystko co potrzebne jest, i dla ciała i dla ducha,I pokąpać się możemy - i w rytm serca też się wsłuchać...W grocie solnej zrelaksować się tu każdy może...I przez chwilę poczuć się jak, nad prawdziwym morzem...I przytulić się do konia... poczuć ciepło jego,I oczyścić swoje serce , od wszelkiego złego...Bo tu cuda się zdarzają!!! i marzenia się spełniają !!!A uśmiech naszych Dzieci - niesie nadzieje,Że , dzięki temu wszystkiemu , tyle dobra się dzieje...Matka Przenajświętsza , patrzy prosto z nieba...I mówi do nas czule - przyjdźcie do mnie wszyscy - gdy taka potrzeba...My , jesteśmy dumni , z tego co tu mamy,Za tak niesamowite przedsięwzięcie , jak nasz cudowny Ośrodek... niech nas umacnia Duch Święty - -kochani - zawsze na zgodę...I przez najbliższe lata , a będzie ich co najmniej - tysiąc,Będziemy trzymać się razem- to możemy przysiąc...Życzmy więc sobie - Rodzino Ośrodkowa,I nasi Goście dostojni...By ten jubileusz był wyjątkowy,W błogosławieństwa hojny...A , każdy , kto się do Niego przyczynił , niech nigdy wiary nie traci....Bo za to wszystko , co tutaj się dzieje - dobry Bóg , Miłością płaci....Więc niechaj z serca , pieśń dziękczynna płynie,Ta , którą ukochał Ojciec Święty,On , patrzy na nas prosto z nieba - szczęśliwy jest i uśmiechnięty....Bo to właśnie teraz, patrzy na nas Pan...Mówiąc... nie lękajcie się... dalej układam dla Was, mój Miłości PlanJesteście biciem serca , mych aniołów w niebie...Nie zostawię Was nigdy , w żadnej Waszej potrzebie !!!Dziś dziękujemy , sercem i uśmiechem,A waszą dobroć – niech Aniołowie niosą po całej ziemi echem...
2014-06-24 14:05:05

KARTA DUŻEJ RODZINY

Od 16 czerwca 2014 roku w całej Polsce rodziny z minimum trójką dzieci mogą składać wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny. O Kartę Dużej Rodziny starać może się rodzina z minimum trójką dzieci bez względu na dochód. Wnioski składa się w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania. W Koszęcinie przyjmowaniem wniosków zajmować się będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - Dział Świadczeń Rodzinnych. Imienne karty z numerem PESEL wydawane są każdemu członkowi rodziny. Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny jest uzupełnieniem lokalnych dla dużych rodzin.Dokładny wykaz zniżek znajduje się na stronie rodzina.gov.pl i będzie na bieżąco aktualizowany.
2014-06-24 12:07:12

„Święta Śląska” 2014

Harmonogram „Święta Śląska” SOBOTA 28.06 Joanna Bartel 15:00 Wind Band 16:00 Paranienormalni 17:30 Zespół Śląsk 20:00 NIEDZIELA 29.06 Marcin Daniec 15:00 Great Line 17:00 Bubliczki 18:00 Zespół Mazowsze 20:00 Imprezy i wydarzenia towarzyszące: Piątek 27 czerwca 17:30 Wernisaż wystawy „Opuszczone klasztory, sekularyzacja klasztorów śląskich w 1810 roku i ich dalszy rozwój” – zbiory z muzeum Oberschlesischnes Landesmuseum w Rattingen - Sala Wystawiennicza w Pałacu. 18:00 Hubert Maron – koncert organowy z towarzyszeniem chóru chłopięcego „Śląskie Słowiki” - Kameralna Sala Koncertowa w Kaplicy Pałacowej. 19:00 Teatr Śląski – Mayday – w ramach projektu „Wehikuł Sztuki” - scena główna. 21:00 The Adam Taubitz Band - koncert jazzowy - Klub GAMA, Domu Pracy Twórczej. Sobota 28 czerwca 9:00 – 15:00 Rozśpiewany „Śląsk” – konkurs wokalny - Kameralna Sala Koncertowa w Kaplicy Pałacowej, Sala Widowiskowa w Pawilonie im. E. Kamińskiej. 13:00 Warsztaty taneczne – tańce ludowe, salsa, zumba oraz aerobik – boisko. 14:00 Pokaz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca – park. 15:00 Śląski Wic – konkurs na najlepiej opowiedziany żart – prowadzi Joanna Bartel -scena główna. 16:00 – 20:00 Metamorfozy z Zespołem „Śląsk” – grupa artystyczna Intercoiffure Polska. 19:00 Show kwiatowe w wykonaniu laureatów Mistrzostw Polski Florystów (Monika Łątka, Ilona Szołtysek, Tomasz Iwanow) oraz artystek Zespołu „Śląsk” – scena główna. 22:00 Cracovia Danza i Krakowska Akademia Tańca – teatralny kolaż artystyczny - w ramach projektu „Wehikuł Sztuki” - dziedziniec i scena główna. Niedziela 29 czerwca 9:00 – 15:00 Mistrzostwa Śląska w Nordic Walking - park. 9:00 – 15:00 Rozśpiewany „Śląsk” – konkurs wokalny - Kameralna Sala Koncertowa w Kaplicy Pałacowej, Sala Widowiskowa w Pawilonie im. E. Kamińskiej. 10:00 Turniej Skata o Puchar Dyrektora Zespołu „Śląsk” - Klub GAMA, Dom Pracy Twórczej. 11:00 Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Starosty Lublinieckiego i Dyrektora Zespołu „Śląsk” – mecze finałowe - park. 13:00 Warsztaty taneczne – tańce ludowe, salsa, zumba oraz aerobik – boisko. 13:00 Wystawa kwiatów - Sala Wystawienniczej - Pawilon im. E. Kamińskiej. 16:00 „Kilku Ekscentryków i Słoooń” – Teatr Klinika Lalek z Wolimierza – w ramach projektu „Wehikuł Sztuki” – dziedziniec. 16:00 Premiera filmu: „Tylko Taniec – portret filmowy Elwiry Kamińskiej” – Sala Widowiskowa, Pawilon im. E. Kamińskiej. Ponadto w sobotę i niedzielę: 9:00-19:00 Skarby „Śląska” – Izba Tradycji otwarta dla zwiedzających - Domu Pracy Twórczej. 13:00 Park Zabaw i Rozrywki - park. 13:00 – 22:00 „Gotowanie na polanie” w wykonaniu najlepszych kucharek na Śląsku - polana i dziedziniec. 13:00 „Polana Leniwców” – dla miłośników letniego pikniku na łące - polana między pałacem a stawem. 13:00 Warsztaty florystyczne, plastyczne i rękodzielnicze dla dzieci – dziedziniec. 18:00 Klub GAMA - Domu Pracy Twórczej. Na te i wiele innych atrakcji zapraszamy już dziś. Wstęp na XVI Piknik Artystyczny „Święto Śląska” będzie nieodpłatny!
2014-06-23 11:01:08

Noc Świętojańska przy fortepianie

Wójt Gminy Koszęcin zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w Nocy Świętojańskiej przy fortepianie. Wśród atrakcji znajdzie się m.in. występ przedszkolaków z koszęcińskiego Przedszkola Pod Dębem oraz wiele innych. Zachęcamy do udziału!
2014-06-20 18:14:58

Zapraszamy na Rajd Rowerem po Spichlerzu

Zapraszamy na Rajd Rowerem po Spichlerzu „Szlakiem projektów unijnych” 28 – 29 czerwiec 2014r.
2014-06-20 16:40:33

APEL O WYKASZANIE TRAW I CHWASTOW NA TERENIE GMINY KOSZĘCIN

Wójt Gminy Koszęcin przypomina właścicielom, zarządcom, użytkownikom wieczystym oraz dzierżawcom i posiadaczom gruntów z terenu Gminy Koszęcin o obowiązku wykaszania traw i niszczenia chwastów na swoich nieruchomościach. Zachwaszczone grunty stanowią zagrożenie dla upraw rolniczych, ogrodniczych oraz stwarzają niebezpieczeństwo pożarowe dla najbliżej położonych zabudowań i terenów leśnych. Zaniedbane grunty działek wpływają negatywnie na estetyczny wygląd terenu nasze Gminy oraz stają się sprzyjającym siedliskiem dla bytowania i intensywnego rozmnażania różnych szkodników i gryzoni, a także stwarzają duże utrudnienia w użytkowaniu i pielęgnacji sąsiednich, zagospodarowanych działek. Poprzez samosiewy dodatkowo zarastają roślinnością drzewiastą. Trawy oraz część roślin drzewiastych i zielnych jest alergenna. Stają się również miejscem składowania odpadów. Likwidacja chwastów powinna być przeprowadzona co roku systematycznie w okresie wegetacyjnym – od wiosny do wczesnej jesieni. Obowiązek zwalczania chwastów oraz jego egzekwowanie wynika z ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. Z 2011r. Nr 163, poz. 981 z późn. zm.). Zaniechanie zwalczania chwastów postrzegane może być jako forma degradacji gruntów powodująca utratę albo ograniczenie wartości użytkowej gruntów, do rekultywacji których na własny koszt zobowiązany jest każdy właściciel gruntów stanowiących użytki rolne oraz każdy kto ten stan spowodował. Jednocześnie informuje się, że właściciel gruntu sąsiedniego może wystąpić z roszczeniami o charakterze cywilno – prawnym w stosunku do właściciela lub posiadacza gruntu, na którym wstępuje zachwaszczenie. Równocześnie należy zwrócić uwagę na kategoryczny zakaz wypalania traw. Parafrazując art. 13 ust. 14 ustawy o ochronie przyrody „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”. W sytuacji, gdy zachwaszczona i zarośnięta działka przyczyni się do zwiększenia zagrożenia pożarowego, zaniechanie obowiązku wykoszenia działki może również rodzić odpowiedzialność karną na podstawie art. 82 Kodeksu wykroczeń, stanowiąc podstawę do nałożenia mandatu karnego. W trosce o estetyczny wygląd naszej Gminy, środowisko rolnicze oraz bezpieczeństwo pożarowe, apeluję o jak najszybsze przystąpienie do wykaszania zachwaszczonych gruntów, celem uniknięcia wymienionych zagrożeń.

Losowa galeria zdjęciowa

Mapa strony